Page MenuHomePhabricator

Phabricator
Updated 1,346 Days AgoPublic

Version 4 of 13: You are viewing an older version of this document, as it appeared on Aug 19 2020, 2:37 AM.

Phabricator

Co to w ogóle jest

Phabricator to wesoły kombajn do pracowania nad software'owymi projektami - z powodzeniem używa go FB, Mediawiki, czy chociażby sam Phabricator.

Jest niesamowicie rozbudowaną platformą, która po odpowiednim skonfigurowaniu pozwala w ramach jednego narzędzia trzymać i wersjonować napisany kod, audytować go, zarządzać pracą nad nim i go budować (CI), a na koniec elegancko zdokumentować.

Na przestrzeni kilku lat, w których nasz hakerspejs działa, okazało się, że potrzebujemy jakiegoś miejsca, w którym moglibyśmy w gronie zaangażowanych w działanie spejsu osób mieć wgląd w to, co należy zrobić - mieć jakąś listę zadań do zrobienia. - organizacyjnie, infrastrukturalnie, zakupowo i nie tylko.

Phabricator okazał się platformą, która łączy zarówno zarządzanie zadaniami, jak i funkcjonalność wiki w spójną całość, dokładając parę innych przydasiów więc postanowiliśmy go w HSKRK wdrożyć.

Niestety "kombajnowość" Phabricatora potrafi niektórym przysporzyć nieco kłopotów nawigacyjnych, które chciałbym w niniejszym poradniku poruszyć i pomóc rozwiązać,.

Oto tutorial stworzony w odpowiedzi na {T257}.

Zalogowałem/am się, co dalej?

Twoim oczom powinna się pokazać główna strona naszego phabricatora - podstawowy dashboard z krótkim wstępem i listą wydarzeń w naszym kalendarzu,. Po lewej stronie widzimy pasek nawigacyjny z opcjami w języku angielskim.

A więc po kolei

Na skutek wskazówek, feedbacku od Was struktura menu może ulegnąć małemu przemeblowaniu, a poniższe screeny mogą stracić aktualność - jeśli tak jest, załóż taska i oznacz tam #documentation_working_group - jak założyć taska? Dowiesz się za chwilę ;D

Home - strona główna, to, co w tym momencie widzisz
For members - strona (dashboard) dostępny tylko dla osób zalogowanych, który w założeniu pokazuje w przystępny sposób zadania, którymi można się w wolnym czasie zająć. Tam też jest W38, czyli panel ze skróconą instrukcją działania Phabricatora.
Blog - ponieważ omawiany kombajn ma również platformę do tworzenia blogów, można tam znaleźć nasze archiwalne wpisy na blogu HSu, gdy jeszcze mieliśmy bloga, można znaleźć miejsce na ewentualne nowe hsowe wpisy, a także pilotażowo założony przez @wiktor blog.

FAQ - niezbyt chętnie (a szkoda) używany moduł phabricatora do zadawania pytań i odpowiadania na nie w nieco stackoverflowowym stylu - zachęcam do używania 😄
Wiki - baza wiedzy Hackerspace Kraków - jeśli czegoś nie wiesz, to poszukaj tam, a jeśli tego tam nie ma, to Pytaj ;)

Wiki poświęcę oddzielną stronę tego poradnika ->

Create task - stwórz taska - formularz, dzięki któremu możesz dodać zadanie, które Twoim zdaniem należy w spejsie wykonać.
Tasks - lista zadań,, które są do zrobienia lub ktoś już je robi
Projects - Lista projektów. W phabricatorze pojęcie Projekt jest dość szerokie i równie dobrze można by nazwać phabricatorowy projekt grupą. Może służyć do kategoryzowania tasków, udzielania dostępów do treści, modelowania regułek automatyzacji i nie tylko.

Taskom i projektom poświęcę oddzielną stronę tego poradnika ->

Poniżej projektów znajdują się mniej wykorzystywane w HSie moduły:

Diffusion - Phabricatorowy interfejs do repozytoriów - jeszcze nie do końca używany w HS ( T224 i T258 )
Pasties - Phabricatorowy pastebin z obsługą kolorowania składni.
Files - Jak sama nazwa wskazuje pliki. Można tam wrzucić plik, który można później zalinkować na wiki lub w tasku.
Polls - platforma do przeprowadzania głosowań.
Calendar - Kalendarz. Używamy go do oznaczania wydarzeń, rezerwowania pomieszczeń.
Recent actions - osobiście uważam to za niezwykle przydatny link, który pozwala rozeznać się w tym, co ostatnio było na phabricatorze dłubane, czy to ktoś zmienił coś na wiki, lub skomentował taska albo oznaczył go jako wykonany

Na screenie nie zmieścił się jeszcze jeden moduł, również dość przydatny - mianowicie Herald. Herald pozwala tworzyć zarówno personalne jak i globalne reguły automatyzacji w ramach phabricatora. Przy pomocy heralda można na przykład ustawić, że wszystkie zadania z #transport i #zakupy zostaną przeze mnie automatycznie zasubskrybowane.

Last Author
wiktor
Last Edited
Aug 19 2020, 2:37 AM

Event Timeline

wiktor added a subscriber: wiktor.