Page MenuHomePhabricator

Phabricator
Updated 1,199 Days AgoPublic

Phabricator

Szybkie linki:

Obsługa wiki
Obsługa tasków
Obsługa projektów

Po co mi tak właściwie ten Phabricator?

Jak już (mam nadzieję) Ci ktoś wytłumaczył przy pokazywaniu hakerspejsu lub mogłeś/aś przeczytać na stronie Pierwsze kroki / Jak działamy - spejs jest przedsięwzięciem tworzonym wspólnie. Tak, chcemy go tworzyć również z Tobą.

Żeby społeczność taka jak nasza miała równy dostęp do informacji, musimy je gdzieś składować. Do tego służy u nas Phabricator, ponieważ sprytnie łączy dwie funkcjonalności - wiki i systemu do zarządzania zadaniami. Poza nimi zawiera także parę innych "przydasiów", których staramy się również używać.

Co to w ogóle jest

Phabricator to wesoły kombajn do pracowania nad software'owymi projektami - z powodzeniem używa go FB, Mediawiki, czy chociażby sam Phabricator.

Jest niesamowicie rozbudowaną platformą, która po odpowiednim skonfigurowaniu pozwala w ramach jednego narzędzia trzymać i wersjonować napisany kod, audytować go, zarządzać pracą nad nim i go budować (CI), a na koniec elegancko zdokumentować.

Niestety "kombajnowość" Phabricatora potrafi niektórym przysporzyć nieco kłopotów nawigacyjnych, które chciałbym w niniejszym poradniku poruszyć i pomóc rozwiązać,.

Oto tutorial stworzony w odpowiedzi na {T257}.

Zalogowałem/am się, co dalej?

Twoim oczom powinna się pokazać główna strona naszego phabricatora - podstawowy dashboard z krótkim wstępem i listą wydarzeń w naszym kalendarzu,. Po lewej stronie widzimy pasek nawigacyjny z opcjami w języku angielskim.

A więc po kolei

Home - strona główna, to, co w tym momencie widzisz
For members - strona (dashboard) dostępny tylko dla osób zalogowanych, który w założeniu pokazuje w przystępny sposób zadania, którymi można się w wolnym czasie zająć. Tam też jest W38, czyli panel ze skróconą instrukcją działania Phabricatora.
Blog - ponieważ omawiany kombajn ma również platformę do tworzenia blogów, można tam znaleźć nasze archiwalne wpisy na blogu HSu, gdy jeszcze mieliśmy bloga, można znaleźć miejsce na ewentualne nowe hsowe wpisy, a także pilotażowo założony przez @wiktor blog.
FAQ - niezbyt chętnie (a szkoda) używany moduł phabricatora do zadawania pytań i odpowiadania na nie w nieco stackoverflowowym stylu - zachęcam do używania 😄
Wiki - baza wiedzy Hackerspace Kraków - jeśli czegoś nie wiesz, to poszukaj tam, a jeśli tego tam nie ma, to Pytaj ;)

Obsługę wiki opisuję tu: Wiki

Create task - stwórz taska - formularz, dzięki któremu możesz dodać zadanie, które Twoim zdaniem należy w spejsie wykonać.
Tasks - lista zadań,, które są do zrobienia lub ktoś już je robi
Projects - Lista projektów. W phabricatorze pojęcie Projekt jest dość szerokie i równie dobrze można by nazwać phabricatorowy projekt grupą. Może służyć do kategoryzowania tasków, udzielania dostępów do treści, modelowania regułek automatyzacji i nie tylko.

Obsługę tasków opisuję tu: Taski
Obsługę projektów opisuję tu: Projekty

Recent actions - Niezwykle przydatny moduł, który pozwala podejrzeć ostatnio wykonane na Phabricatorze akcje (zmiany na wiki lub w taskach)
Calendar - Kalendarz. Używamy go do oznaczania wydarzeń i rezerwowania pomieszczeń.
Herald - Pozwala tworzyć reguły automatyzacji w ramach phabricatora. Przy pomocy heralda można na przykład ustawić, że wszystkie zadania, które zostaną otagowane danym projektem, zostaną automatycznie zasubskrybowane przez danego użytkownika.

Diffusion - Phabricatorowy interfejs do repozytoriów - jeszcze nie do końca używany w HS ( T224 i T258 )
Pasties - Phabricatorowy pastebin z obsługą kolorowania składni.
Files - Jak sama nazwa wskazuje pliki. Można tam wrzucić plik, który można później zalinkować na wiki lub w tasku.
Polls - platforma do przeprowadzania głosowań.

Więc

Siłą Phabricatora jest to, że pozwala łączyć treść z różnych modułów ze sobą - pisząc dokument na wiki mogę od razu wstawić odnośnik do taska {T257} używając tylko jego identyfikatora, odnieść się do konkretnego commita, lub choćby wstawić wklejkę z Pasties

{P5}

czy głosowanie z Polls

{V1}

Opanowanie tego pozwala na to, żeby dorobek, projekty czy wiedza spejsowa była zgromadzona w dość przyjemny, spójny i ustrukturyzowany sposób.

NOTE: Phabricator może budzić strach, zwłaszcza przed tym, żeby nie naklikać czegoś co narobi bałaganu lub niepotrzebnie porozsyła milion maili - dlatego jeśli chcesz sobie poklikać, popróbować phabricatora i pokombinować po swojemu, to na stronie Phacility obok opcji wykupienia hostingu z phabricatorem, można sobie postawić testową instancję, która ulegnie samodestrukcji po tygodniu. Sam czasem jej używam żeby przetestować coś zanim użyję tego tutaj. Polecam ten sposób testowania ;)
Last Author
wiktor
Last Edited
Aug 21 2020, 12:46 AM