Page MenuHomePhorge

Phabricator
Updated 180 Days AgoPublic

Phabricator

Szybkie linki:

Obsługa wiki
Obsługa tasków
Obsługa projektów
Subskrypcje, eksporty i Herald

Po co mi tak właściwie ten Phabricator?

Jak już (mam nadzieję) Ci ktoś wytłumaczył przy pokazywaniu hakerspejsu lub mogłeś/aś przeczytać na stronie Pierwsze kroki / Jak działamy - spejs jest przedsięwzięciem tworzonym wspólnie. Tak, chcemy go tworzyć również z Tobą.

Żeby społeczność taka jak nasza miała równy dostęp do informacji, musimy je gdzieś składować. Do tego służy u nas Phabricator, ponieważ sprytnie łączy dwie funkcjonalności - wiki i systemu do zarządzania zadaniami. Poza nimi zawiera także parę innych "przydasiów", których staramy się również używać.

Co to w ogóle jest

Phabricator to wesoły kombajn do pracowania nad software'owymi projektami - z powodzeniem używa go FB, Mediawiki, czy chociażby sam Phabricator.

Jest niesamowicie rozbudowaną platformą, która po odpowiednim skonfigurowaniu pozwala w ramach jednego narzędzia trzymać i wersjonować napisany kod, audytować go, zarządzać pracą nad nim i go budować (CI), a na koniec elegancko zdokumentować.

Niestety "kombajnowość" Phabricatora potrafi niektórym przysporzyć nieco kłopotów nawigacyjnych, które chciałbym w niniejszym poradniku poruszyć i pomóc rozwiązać,.

Oto tutorial stworzony w odpowiedzi na {T257}.

Zalogowałem/am się, co dalej?

Twoim oczom powinna się pokazać główna strona naszego phabricatora - podstawowy dashboard z krótkim wstępem i listą wydarzeń w naszym kalendarzu,. Po lewej stronie widzimy pasek nawigacyjny z opcjami w języku angielskim.

A więc po kolei

Menu po lewej stronie bywa, że ulega zmianie, niektóre z poniższych opisów mogą być nieaktualne

phabri.png (608×1 px, 32 KB)

Home - strona główna, to, co w tym momencie widzisz
For members - strona (dashboard) dostępny tylko dla osób zalogowanych, który w założeniu pokazuje w przystępny sposób zadania, którymi można się w wolnym czasie zająć. Tam też jest W38, czyli panel ze skróconą instrukcją działania Phabricatora.
Blog - ponieważ omawiany kombajn ma również platformę do tworzenia blogów, można tam znaleźć nasze archiwalne wpisy na blogu HSu, gdy jeszcze mieliśmy bloga, można znaleźć miejsce na ewentualne nowe hsowe wpisy, a także pilotażowo założony przez @wiktor blog.
FAQ - niezbyt chętnie (a szkoda) używany moduł phabricatora do zadawania pytań i odpowiadania na nie w nieco stackoverflowowym stylu - zachęcam do używania ?
Wiki - baza wiedzy Hackerspace Kraków - jeśli czegoś nie wiesz, to poszukaj tam, a jeśli tego tam nie ma, to Pytaj ;)

Obsługę wiki opisuję tu: Wiki

Create task - stwórz taska - formularz, dzięki któremu możesz dodać zadanie, które Twoim zdaniem należy w spejsie wykonać.
Tasks - lista zadań,, które są do zrobienia lub ktoś już je robi
Projects - Lista projektów. W phabricatorze pojęcie Projekt jest dość szerokie i równie dobrze można by nazwać phabricatorowy projekt grupą. Może służyć do kategoryzowania tasków, udzielania dostępów do treści, modelowania regułek automatyzacji i nie tylko.

Obsługę tasków opisuję tu: Taski
Obsługę projektów opisuję tu: Projekty

Recent actions - Niezwykle przydatny moduł, który pozwala podejrzeć ostatnio wykonane na Phabricatorze akcje (zmiany na wiki lub w taskach)
Calendar - Kalendarz. Używamy go do oznaczania wydarzeń i rezerwowania pomieszczeń.
Herald - Pozwala tworzyć reguły automatyzacji w ramach phabricatora. Przy pomocy heralda można na przykład ustawić, że wszystkie zadania, które zostaną otagowane danym projektem, zostaną automatycznie zasubskrybowane przez danego użytkownika.

Diffusion - Phabricatorowy interfejs do repozytoriów - jeszcze nie do końca używany w HS ( T224 i T258 )
Pasties - Phabricatorowy pastebin z obsługą kolorowania składni.
Files - Jak sama nazwa wskazuje pliki. Można tam wrzucić plik, który można później zalinkować na wiki lub w tasku.
Polls - platforma do przeprowadzania głosowań.

Więc

Siłą Phabricatora jest to, że pozwala łączyć treść z różnych modułów ze sobą - pisząc dokument na wiki mogę od razu wstawić odnośnik do taska {T257} używając tylko jego identyfikatora, odnieść się do konkretnego commita, lub choćby wstawić wklejkę z Pasties

{P5}

czy głosowanie z Polls

{V1}

Opanowanie tego pozwala na to, żeby dorobek, projekty czy wiedza spejsowa była zgromadzona w dość przyjemny, spójny i ustrukturyzowany sposób.

NOTE: Phabricator może budzić strach, zwłaszcza przed tym, żeby nie naklikać czegoś co narobi bałaganu lub niepotrzebnie porozsyła milion maili - dlatego jeśli chcesz sobie poklikać, popróbować phabricatora i pokombinować po swojemu, to na stronie Phacility obok opcji wykupienia hostingu z phabricatorem, można sobie postawić testową instancję, która ulegnie samodestrukcji po tygodniu. Sam czasem jej używam żeby przetestować coś zanim użyję tego tutaj. Polecam ten sposób testowania ;)

Sidenote

Kiedyś @pidpawel popełnił krótki skądinąd opis korzystania z phabricatora, który długi czas gościł na stronie głównej, później na memberskim dashboardzie. Oto on (wrzucam dla potomnych)

Phabricator

Cześć! Zalogowałeś się na *prawie-produkcyjny* system do zarządzania taskami dla HSKRK. Rzeczy tutaj traktujemy również jako poligon żeby zobaczyć jak się to wszystko będzie sprawdzać. Garść wskazówek:

  • "Task list" po lewej służy do zarządzania taskami w formie listy.
  • "Project boards" zarządza tymi samymi taskami, ale pozwala na układanie ich w stylu Kanbana/Trello/...
  • Po przejściu do każdego z nich warto zapoznać się z tym co ma w sidebarze (po lewej, pojawi się zamiast głównego menu). Zwykle są tam różne przydatne filtry (i zwykle można definiować własne!).
  • ...ale większości ludzi pewnie wystarczy strona główna i widok konkretnego taska, więc nie przejmuj się mnogością wpisów w menu głównym :P
  • Każdy task może mieć kilka "tagów". Tagi są oznaczeniami projektów. Jeden projekt może mieć kilka tagów. Warto ich używać aby powiadomienia dobrze działały (o nich za chwilę).
  • Operacje na taskach często wykonuje się klikając w "Add action" i wybierając odpowiednią opcję z listy. Akcji można dodać kilka. Zostaną zapisane dopiero po kliknięciu "set sail for adventure" (razem z ewentualnym komentarzem). (Taki workflow pozwala np. na wysłanie jednego, zbiorczego maila z wszystkimi zmianami na tasku naraz.)
  • Task może mieć tylko jednego wykonawcę.
  • Jeśli chcesz być informowany o postępach danego taska - dodaj się do subskrybowanych.
  • Jeśli chcesz poinformować wszystkie osoby które dołączyły do danego projektu o jakimś tasku - dodaj projekt do subskrybentów danego taska. (Np. "Zarząd".)
  • *Jeśli chcesz być informowany o bardziej skomplikowanych rzeczach (jak np. wszystkie taski danego projektu) - utwórz sobie regułkę w "Herald".
  • Do formatowania tekstu używa się Remarkup, podzbioru Markdown.
  • W komentarzach/opisach jeśli chcesz się odwołać do innego elementu wpisz po prostu T123 (dla tasków) albo P123 (dla wklejek) i analogicznie dla innych elementów.
  • Jeśli nie chcesz dostawać maili o swoich akcjach to: kliknij swój avatar (u góry po prawej), "settings", "email delivery", "self actions".
  • Lista ostatnich akcji na całym Phabricatorze jest dostępna tu.

Referenced Files
F106649: phabri.png
Aug 19 2020, 2:47 AM
F106638: taski_menu.png
Aug 19 2020, 2:37 AM
F106637: mniej_istotne.png
Aug 19 2020, 2:37 AM
F106349: najwazniejsze_elementy_menu.png
Aug 18 2020, 3:56 PM
Subscribers
Restricted Project
Last Author
wiktor
Last Edited
Apr 9 2024, 1:21 PM

Event Timeline

wiktor subscribed.