= Phabricator =
=== Po co mi tak właściwie ten Phabricator? ===
Jak już (mam nadzieję) Ci ktoś wytłumaczył przy pokazywaniu hakerspejsu lub mogłeś/aś przeczytać na stronie [[ about/first_steps#jak-działamy | Pierwsze kroki / Jak działamy ]] - spejs jest przedsięwzięciem tworzonym wspólnie. Tak, chcemy go tworzyć również z Tobą.
Żeby społeczność taka jak nasza miała równy dostęp do informacji, musimy je gdzieś składować. Do tego służy u nas Phabricator, ponieważ sprytnie łączy dwie funkcjonalności - wiki i systemu do zarządzania zadaniami. Poza nimi zawiera także parę innych "przydasiów", których staramy się również używać.
=== Co to w ogóle jest ===
Phabricator to wesoły kombajn do pracowania nad software'owymi projektami - z powodzeniem używa go FB, Mediawiki, czy chociażby sam Phabricator.
Jest niesamowicie rozbudowaną platformą, która po odpowiednim skonfigurowaniu pozwala w ramach jednego narzędzia trzymać i wersjonować napisany kod, audytować go, zarządzać pracą nad nim i go budować (CI), a na koniec elegancko zdokumentować.
Niestety "kombajnowość" Phabricatora potrafi niektórym przysporzyć nieco kłopotów nawigacyjnych, które chciałbym w niniejszym poradniku poruszyć i pomóc rozwiązać,.
Oto tutorial stworzony w odpowiedzi na {T257}.
=== Zalogowałem/am się, co dalej? ===
Twoim oczom powinna się pokazać główna strona naszego phabricatora - podstawowy //dashboard// z krótkim wstępem i listą wydarzeń w naszym kalendarzu,. Po lewej stronie widzimy pasek nawigacyjny z opcjami w języku angielskim.
A więc po kolei
{F106649 size=full}
**Home** - strona główna, to, co w tym momencie widzisz
**For members** - strona (//dashboard//) dostępny tylko dla osób zalogowanych, który w założeniu pokazuje w przystępny sposób zadania, którymi można się w wolnym czasie zająć. Tam też jest W38, czyli panel ze skróconą instrukcją działania Phabricatora.
**Blog** - ponieważ omawiany kombajn ma również platformę do tworzenia blogów, można tam znaleźć nasze archiwalne wpisy na blogu HSu, gdy jeszcze mieliśmy bloga, można znaleźć miejsce na ewentualne nowe hsowe wpisy, a także pilotażowo założony przez @wiktor blog.
**FAQ** - niezbyt chętnie (a szkoda) używany moduł phabricatora do zadawania pytań i odpowiadania na nie w nieco stackoverflowowym stylu - zachęcam do używania 😄
**Wiki** - baza wiedzy Hackerspace Kraków - jeśli czegoś nie wiesz, to poszukaj tam, a jeśli tego tam nie ma, to [[ poradniki/pytaj/ ]] ;)
(WARNING) Obsługę wiki opisuję tu: [[ phabricator/wiki/ ]]
**Create task** - stwórz taska - formularz, dzięki któremu możesz dodać zadanie, które Twoim zdaniem należy w spejsie wykonać.
**Tasks** - lista zadań,, które są do zrobienia lub ktoś już je robi
**Projects** - Lista projektów. W phabricatorze pojęcie **Projekt** jest dość szerokie i równie dobrze można by nazwać phabricatorowy projekt grupą. Może służyć do kategoryzowania tasków, udzielania dostępów do treści, modelowania regułek automatyzacji i nie tylko.
(WARNING) Obsługę tasków i projektów opisuję tu: [[ phabricator/taski-i-projekty/ ]]
**Recent actions** - Niezwykle przydatny moduł, który pozwala podejrzeć ostatnio wykonane na Phabricatorze akcje (zmiany na wiki lub w taskach)
**Calendar** - Kalendarz. Używamy go do oznaczania wydarzeń i rezerwowania pomieszczeń.
**Herald** - Pozwala tworzyć reguły automatyzacji w ramach phabricatora. Przy pomocy heralda można na przykład ustawić, że wszystkie zadania, które zostaną otagowane danym projektem, zostaną automatycznie zasubskrybowane przez danego użytkownika.
**Diffusion** - Phabricatorowy interfejs do repozytoriów - jeszcze nie do końca używany w HS ( T224 i T258 )
**Pasties** - Phabricatorowy pastebin z obsługą kolorowania składni.
**Files** - Jak sama nazwa wskazuje pliki. Można tam wrzucić plik, który można później zalinkować na wiki lub w tasku.
**Polls** - platforma do przeprowadzania głosowań.