Page MenuHomePhorge

Subskrypcje, eksporty i Herald
Updated 98 Days AgoPublic

Subskrypcje

Phabricator, jeśli okiełzna się jego tagowanie przez Projekty i automatyczne ich przypisywanie różnym artykułom i taskom daje nam możliwości dobierania sobie treści, o których zostaniemy poinformowani. Ponadto także pojedyncze strony można zasubskrybować, wówczas ilekroć ich treść ulegnie zmianie, albo jeśli jest to zadanie - ktoś skomentuje lub zmieni jego status, dostaniemy o tym informacje.

Aby zasubskrybować pojedynczy artykuł/task, należy znaleźć po prawej stronie w sidebarze przycisk subscribe

image.png (112×256 px, 5 KB)

Albo edytować go i dopisać się do subskrybentów
image.png (110×544 px, 8 KB)

Lista projektów stworzonych pod kątem subskrybowania

Lista może rosnąć wraz z kolejnymi pomysłami i potrzebami. Żeby Ci to nie umknęło możesz na przykład.... zasubskrybować niniejszy artykuł na wiki - fantastyczne pierwsze ćwiczenie :D

Listy mają (prawdopodobnie, do sprawdzenia) jeden minus - jeśli dany task/wydarzenie nas nie interesuje, to wciąż będzie ono otagowane projektem, który subskrybujemy, więc ignorowanie wątku musimy zrealizować po stronie swojego klienta poczty, jeśli nie chcemy z tego jednego powodu rezygnować z subskrypcji całości. Obejście tego problemu znajdziesz poniżej w opisie Heralda.

Projekt subskrybujemy wchodząc w niego, po lewej wybierając pierwszą zakładkę z nazwą projektu (zamiast manage, z jakiegoś głupiego powodu phabricator ustawia manage jako domyślną kartę) i klikamy w prawym górnym rogu Watch Project

image.png (163×332 px, 3 KB)

Taski

#subskrybcyjny_wszystkie_taski - ten projekt/tag jest przez regułkę automatyzacji Heralda (o nim później) przypisywany absolutnie do wszystkich tasków - jeśli masz swój pomysł na filtrowanie sobie tego na poziomie swojej skrzynki i chcesz właśnie przez nią otrzymywać informacje o tym, co potrzebujemy wspólnie wykombinować w spejsie żeby coś naprawić/usprawnić/uczynić przystępniejszym - to jest tag dla ciebie. Zasubskrybowanie go spowoduje, że dostaniesz maila o każdym widocznym dla Ciebie tasku, jaki się pojawi.

Wydarzenia

#subskrybcyjny_wszystkie_wydarzenia - to samo tyczy się wydarzeń/rezerwacji - zasubskrybowanie tego projektu poinformuje cie o każdym powstałym wydarzeniu, każdej rezerwacji pomieszczenia, drukarki, czy cokolwiek jeszcze nam wpadnie do głowy.

O eksportach wydarzeń napiszę później

Wiki

Z automatu artykuły takie jak Wskazówki dobrego funkcjonowania w HS-ie czy inne regulaminy mają ustawioną subskrypcję na naszą grupę mailingową - dzięki czemu jeśli coś w nich się zmieni, wszyscy mają szanse dowiedzieć się o tym z grupy mailingowej. Dzieją się one potwornie rzadko, więc nie jest to bardzo uciążliwe.

Polecane przeze mnie strony do zasubskrybowania to:

wyprawka - tu mam nadzieję umieścić wszystkie informacje które osoba dołączająca do nas powinna wiedzieć, trochę jak dynamicznie zmieniająca się treść maila powitalnego - jeśli postawimy jakiś nowy serwis z którego możecie korzystać, albo coś jeszcze będzie warto tam umieścić - dostaniesz o tym info.

changelog - artykuł stworzony po to żeby znalazły się tam wszystkie wpływające na dostęp lub korzystanie ze spejsu zmiany. Powinien być edytowany tylko, jeśli warto będzie tam dodać coś ważnego - nie ma przymusu subskrybowania go, bo jego najistotniejszą funkcją jest to, żeby z tym changelogiem można było się szybko zapoznać rzucając na niego okiem, ale nie zaszkodzi dorzucić go do subskrypcji - mniejsza szansa, że coś ci umknie ;D

To be continued...

Herald

Herald jest jednym z modułów phabricatora, który pozwala na tworzenie personalnych regułek jeśli <x> to <y> - znajdziemy go w pasku nawigacji po lewej pod hasłem "Automatyzacje" albo pod linkiem https://phabricator.hskrk.pl/herald/ - jesteśmy tam w stanie wyklikać sobie automatyczne dopisywanie do subskrybentów pojedynczego artykułu, jeśli tylko uzyska on dany projekt - możemy stworzyć sobie podobną do poniższej regułkę (courtesy of @pidpawel)

image.png (380×646 px, 16 KB)

Co ciekawe, jeśli nasza prywatna regułka ma widoczność publiczną, to inni mogą je subskrybować ;D

Do stworzenia powyższych list subskrypcyjnych, a także automatycznego tagowania rezerwacji pomieszczeń i drukarek wykorzystany został właśnie Herald.

Eksporty

Wydarzenia z kalendarza można sobie eksportować do dynamicznych plików ICS (które możemy synchronizować np do google calendara lub innych kalendarzy) w dwojaki sposób

image.png (83×303 px, 6 KB)

  • Eksport publiczny (eksportuje tylko publiczne wydarzenia, takie które ktoś widzi nawet jeśli nie jest zalogowany - taki eksport nie daje żadnych przywilejów, po prostu jest wskaźnikiem na konkretną porcję publicznych wydarzeń
  • Eksport prywatny/uprzywilejowany - jego stworzenie z poziomu Twojego użytkownika daje osobie z linkiem widoczność taką, jak twój użytkownik, jakby była zalogowana. Ponieważ rezerwacje dla porządku są eventami z widocznością tylko dla użytkowników, jeśli chcesz na przykład widzieć w swoim kalendarzu rezerwacje drukarek, musisz sobie taki własny eksport stworzyć.

Eksporty tworzymy na podstawie wyszukiwań. Eksport w ten sposób przypisany jest do konkretnych kryteriów, według których ma wrzucać wydarzenia do Twojego kalendarza.

image.png (595×213 px, 14 KB)

Na chwilę obecną zapisanych wyszukiwań mamy zrobionych tyle, każdy z nich można sobie użyć do eksportu ICSa, ale można też stworzyć swoje własne wyszukiwanie co teraz zrobimy.

Powiedzmy, że chciałbym mieć oddzielny eksport wydarzeń na wydarzenia, w których uczestniczyłem lub byłem ich hostem. Z belki po lewej wybieram "Advanced search" - w invitees wpisuje siebie (będąc hostem jestem też zaproszony, więc to załatwi mi wszystkie wydarzenia z którymi miałem do czynienia), wyszukuję, a następnie w prawym górnym rogu szukam "Use result" i eksportuję jako ICS.

image.png (797×1 px, 67 KB)

Nadaję eksportowi nazwę, wybieram privileged (bo zależy mi na rezerwacjach, czyli niepublicznych wydarzeniach) i zapisuję.

image.png (296×1 px, 12 KB)

I gotowe, dostajemy własny eksport z własnym linkiem, który możemy teraz wrzucić w nasz ulubiony kalendarz obsługujący subskrypcje.

image.png (412×1 px, 21 KB)


Artykuł realizuje założenia taska {T600}

Referenced Files
F1030554: image.png
Apr 9 2024, 1:30 PM
F1030548: image.png
Apr 9 2024, 1:04 PM
F1030552: image.png
Apr 9 2024, 1:04 PM
F1030546: image.png
Apr 9 2024, 1:04 PM
F1030538: image.png
Apr 9 2024, 1:04 PM
F1030544: image.png
Apr 9 2024, 1:04 PM
F1030550: image.png
Apr 9 2024, 1:04 PM
F1030542: image.png
Apr 9 2024, 1:04 PM
Subscribers
Restricted Project
Last Author
wiktor
Last Edited
Apr 9 2024, 1:30 PM