Page MenuHomePhabricator

Pierwsze kroki
Updated 1,482 Days AgoPublic

Version 10 of 11: You are viewing an older version of this document, as it appeared on Mar 7 2020, 5:22 AM.

Hej!

Skoro już do nas trafiłeś/trafiłaś, chciałbym Ci wytłumaczyć czym jest hackerspace, jak to u nas działa i jak możesz wziąć w tym wszystkim udział. Przygotuj się na delikatny TL;DR, ale obiecuję, zrobię wszystko, żeby poświęcony na przeczytanie tego tekstu czas nie był czasem straconym.

Jak to powstało

Od wielu lat na całym świecie powstają organizacje, które odpowiadają na potrzebę skorzystania z dobrze wyposażonego warsztatu i obcowania z kreatywną społecznością. Miejsca te na przestrzeni ostatnich lat nazywane były (także w zależności od charakteru miejsca) hackerspace'ami, makerspace'ami czy fablabami. W większości przypadków powstają one oddolnie - z inicjatywy, chęci, czasu i pieniędzy grupy zajaranych osób, które chcą stworzyć coś fajnego i czerpać radość z tego, że innym się to przydaje. Nie inaczej było w przypadku hakerspejsu w Krakowie.

Zafascynowani przykładami hakerspejsów w innych miastach, zainspirowani istnieniem takiego miejsca w Warszawie i czerpiąc z doświadczenia podobnych organizacji z całego świata, jesienią 2012 r. stworzyliśmy coś takiego w Krakowie. Historię naszego spejsu możesz przeczytać tutaj: Historia.

Samo miejsce jednak nie ma sensu bez społeczności - osób, którym idea współtworzenia zarówno przestrzeni, jak i community w twórczej atmosferze jest przynajmniej choć trochę bliska. Jeżeli czujesz, że ten opis pasuje do Ciebie - jest mi niezmiernie miło, że możemy Cię gościć i mam nadzieję, że zechcesz dołączyć do nas w tworzeniu Hackerspace Kraków.

Jeżeli ten tekst czytasz zanim jeszcze zaszczyciłeś/aś nas swoją obecnością, zapraszamy w któryś z najbliższych piątków na NightHack - dowiesz się nieco więcej

Jak działamy

Jedną z rzeczy, które warto sobie uzmysłowić to to, że Hackerspace Kraków (nazywajmy go roboczo w dalszej części tekstu po prostu spejsem) - zarówno lokal, jak i wszelkie wydarzenia, są tworzone, utrzymywane i organizowane oddolnie, w wolnym czasie. Nasza fundacja nie zatrudnia nikogo do utrzymywania czystości w siedzibie, czy też pilnowania czy jest zapas wszystkich materiałów eksploatacyjnych. Gorąco zachęcamy do tego, żeby w spejsie czuć się bardziej jak współgospodarz niż jak gość i dbać o to wspólne dobro. Nawet feedback, czy pomysł na to jak można coś w działaniu spejsu zoptymalizować są bardzo cenne. Jednym ze sposobów, by taką sugestię przekazać jest wysłanie maila na feedback@hackerspace-krk.pl

Naszym wielkim marzeniem i intencją, za każdym razem gdy pokazujemy spejs nowej osobie jest to, żeby ułatwić wejście w naszą społeczność i wszelkie granice, które na pierwszy rzut oka mogą zwracać Twoją uwagę - zburzyć. I tak na przykład - w HS-ie staramy się do bólu spłaszczać hierarchię - nie ma u nas równych i równiejszych. Są osoby, które rzecz jasna prawnie reprezentują fundację i w pewnych przypadkach mają głos bardziej decydujący, ale ostatnim, czego byśmy chcieli jest to, żebyś przychodząc do spejsu np. dopiero od tygodnia czuł/czuła się gorszy/gorsza lub mniej ważny/ważna od kogoś, kto jest z nami od lat kilku.

Ponieważ wychodzimy z założenia, że to Wy tworzycie to miejsce, chcielibyśmy znać również Twoje zdanie na różne tematy dotyczące organizacji spejsu. Będzie nam niezmiernie miło, jak raz na jakiś czas wpadniesz na organizowane w każdy drugi i czwarty czwartek miesiąca spotkanie organizacyjne. Nie ma nic bardziej motywującego do działania, niż to, że nowe osoby w naszej grupie angażują się w sprawy bieżące życie fundacji.

Ludzie w spejsie i problem handling

Rzeczą wydaje mi się nieodzowną w przypadku środowiska i specyfiki pewnej części ludzi, którzy wybierają ścieżkę kariery/zainteresowań związaną z techniką i informatyką jest to, że nie zawsze komunikacja z osobami, które napotkasz w spejsie będzie szła swobodnie. Z mojego doświadczenia wynika, że w 99 na 100 przypadków nie wynika to z niczyjej złej woli, a z nieporozumienia lub sposobu wyrażania się danej osoby.

W każdym przypadku, w razie problemu czy wątpliwości lub gdy poczujesz się w hakerspejsie źle, nie krępuj się i pisz na awareness@hackerspace-krk.pl - ten adres jest również właściwy jeśli czujesz, że potrzebujesz "opiekuna", który cierpliwie Ci wszystko wytłumaczy podczas twoich pierwszych chwil w spejsie. Nie krępuj się, cała przyjemność po naszej stronie. ;)

Jeśli chodzi o rzeczy bardziej przyziemne

Jednym ze sposobów na to, by hakerspejs tętnił życiem i przyciągał coraz to nowych pasjonatów jest pokazywanie wszem i wobec, że coś się u nas dzieje. Robisz jakiś fajny projekt? Budujesz coś? Będziemy zobowiązani (oczywiście jeżeli projekt nie jest tajny i poufny) jeśli się tym podzielisz. Załóż wątek na grupie, opisz projekt na wiki, lub po prostu podeślij nam jakieś fotki. Lubimy pokazywać na naszych społecznościówkach jakie ciekawe rzeczy tworzycie - pomyśl, może kolejna osoba, która przyszła na nighthack, przyszła właśnie dlatego, że zobaczyła Twój projekt na naszym fejsbuku? :)

Materiały

Praca w warsztacie zużywa zasoby, nie ma co z tym polemizować. W tej kwestii (jak i w każdej innej) wymagamy od członków naszej społeczności zdrowego rozsądku. Ciężko jest postawić jednoznaczną granicę, czy określić ilość lub kwotę, ale oczywistym jest, że za zużycie pięciu gwoździ, albo trzech rezystorów za parę groszy nikt na Ciebie krzywo nie spojrzy. Jeśli jednak zużyjesz jakiegoś materiału dużo, lub jest to materiał o niepomijalnie dużej wartości, to dobrze by było przynajmniej komuś o tym powiedzieć, a najlepiej - odkupić lub dogadać się z nami na grupie dyskusyjnej albo wysłać maila na info@hackerspace-krk.pl.

To tyczy się zresztą prawie każdego aspektu działania w spejsie: Jeśli czegoś nie wiesz, pytaj! ;)

Dobrze wyposażony warsztat to warsztat, w którym można od razu od (niekoniecznie mądrego) pomysłu przejść od razu do realizacji - bez przerywania nagłego przypływu geniuszu wycieczkami do sklepów elektronicznych, czy marketu budowlanego (na co czasami jest za późno) - w ten sposób prototyp jesteś w stanie stworzyć odkładając zakupy w specjalistycznych sklepach na później. Jeśli tylko podejdziesz do zużywania i uzupełniania materiałów zdroworozsądkowo, a także będziesz zgłaszać, jeśli zauważysz że coś się skończyło lub kończy, będziemy żyć w zgodzie.

Dostęp do siedziby

Narzędziem, które umożliwia dostęp do siedziby jest breloczek RFID, który służy do otwierania drzwi wejściowych i naszych pomieszczeń.

Breloczek nie jest czymś, co można od nas kupić - otrzymanie breloczka jest i będzie rzeczą uznaniową. Jeśli po kilku nighthackach będziemy Cię kojarzyć lub ktoś z bywalców za Ciebie zaręczy, zapytaj nas o dołączenie do spejsu.

Dostępem do siedziby przez aktywowanie breloczka odwdzięczamy się między innymi za wspieranie Fundacji finansowo (darowizny na cele statutowe), ale nie tylko (przypadki rozpatrywane indywidualnie - sprzątanie siedziby, pomoc przy warsztatach, podarowanie wartościowego sprzętu itp.).

Dysponując aktywnym HS-owym breloczkiem masz do niego dostęp całą dobę, kiedy tylko zechcesz. Pamiętaj jednak, że jeśli zdecydujesz się wpuścić kogoś kto nie dysponuje własnym, bierzesz za niego pełną odpowiedzialność, w szczególności nie powinieneś takiej osoby zostawiać bez nadzoru w Siedzibie.

Jeśli ktoś pyta Cię o to, czy masz działający breloczek, pokaż na dowolnych drzwiach, że go masz i że działa. Nie bój się też (zwłaszcza, gdy wychodzisz ze spejsu a nie masz pewności) zapytać o to osoby pozostałe w spejsie. Dbajmy o wspólne dobro. :)

Jeżeli zniszczysz lub zgubisz breloczek - zgłoś nam to niezwłocznie, najlepiej na info@hackerspace-krk.pl. Unieważnimy stary i dogadamy się co do wyrobienia nowego.

Dostęp do usług

Istnieje kilka usług, do których przy dołączaniu do nas uzyskasz dostęp - m.in. zamknięta część niniejszego wiki, VPN, czy trochę miejsca na naszym owncloudzie/nextcloudzie. Obowiązuje na nich Regulamin usług teleinformatycznych, a ich obecny stan i wskazówki co do użycia powinny dotrzeć do Ciebie w powitalnym mailu.

I na koniec

To mniej więcej wszystko, co przychodzi mi do głowy w kwestii wprowadzenia Cię w podstawy działania spejsu - jeśli dotrwałeś/aś do tego miejsca, dziękuję Ci za uwagę i mam nadzieję, że podzielisz się z nami swoimi pytaniami i wątpliwościami, jeśli takie zaistnieją.

Do zobaczenia w spejsie!
@wiktor

Subscribers
Restricted Project
Restricted Project
Tokens
"Hungry Hippo" token, awarded by wiktor.
Last Author
wiktor
Last Edited
Mar 7 2020, 5:22 AM

Event Timeline

jkramarz edited the content of this document. (Show Details)
jkramarz edited the content of this document. (Show Details)
jkramarz edited the content of this document. (Show Details)
wiktor added projects: Restricted Project, Restricted Project.
wiktor added subscribers: Restricted Project, Restricted Project, wiktor.