Page MenuHomePhabricator

Historia
Updated 1,711 Days AgoPublic

Historia

Pomysł na Hackerspace w Krakowie nie wziął się znikąd - inspiracją do stworzenia go w mieście Smoka Wawelskiego był HS-WAW - pierwszy polski Hackerspace, mieszczący się w Warszawie.

A więc...

Początek

Od samego początku byliśmy wspierani przez krakowską firmę zajmującą się pisaniem w Ruby on Rails - Lunar Logic. Tam odbyły się pierwsze spotkania dla osób chcących zaangażować się w stworzenie i rozwój tego pomysłu. Lunar był też naszym pierwszym sponsorem, a jeden z jego pracowników - Mirek - jest jednym z fundatorów i przez długi czas zasiadał w zarządzie. Zniknął.

Pierwsze takie spotkanie organizacyjne, do którego można dokopać się na grupie dyskusyjnej, miało miejsce 11 kwietnia 2012.

Przed lokalem

Jak można zauważyć dalej w tekście ważną rzeczą w naszej historii są organizowane przez nas eventy.

2-go czerwca odbył się na Politechnice Krakowskiej Coderetreat zorganizowany przez Javną Sekcję Programowania i Hackerspace Kraków w osobach Marii Skrzypek i Mateusza Herycha. Był to pierwszy event który w jakiś sposób możnaby było przypisać rodzącemu się wówczas krakowskiemu HSowi.

Niecałe dwa tygodnie później w Bunkrze Sztuki odbyło się coś, co można określić, jako nasze pierwsze warsztaty elektroniczne, a była to “Rowerowo-Beatboxowa orkiestra dziecięca” - FIXME UZUPEŁNIĆ FIXME pomagaliśmy Marthe (HS Antwerpia)

15go września w V Liceum Ogólnokształcącym zostały zorganizowane pierwsze warsztaty Arduino. Były one punktem zapalnym wzrostu naszej społeczności - wielu uczestników tych warsztatów zostało później aktywnymi członkami HSu. Ponadto, pojawienie się drukarki 3D na zajęciach wzbudziła ogromne zainteresowanie obecnych, które później przerodziło się w powstanie grupy osób budujących własne drukarki. Na tych warsztatach ogłosiliśmy, że mamy lokal!

Okres remontu

#wiki_fixme dodać info o spotkaniach

Przez jesień i zimę doprowadzaliśmy ściany w lokalu i sam lokal do stanu wymiernej używalności. W międzyczasie jednak nie przerywaliśmy działalności poza lokalem. 17 października formalnie zaistniała fundacja Hackerspace Kraków.

Jeszcze w październiku rozpoczęliśmy spotkania grupy osób zainteresowanych budową własnych drukarek 3D. Dzięki wspólnej pracy oraz grupowym zamówieniom w ciągu kilku kolejnych miesięcy zbudowano ok. 14 nowych drukarek 3D!

#wiki_fixme Krakdroid 2012

Niedługo po Sylwestrze (26 stycznia) ruszyliśmy z kolejną edycją warsztatów Arduino. Były to największe jak dotąd realizowane przez nas warsztaty w tej technologii, licząc sobie aż 70 uczestników.

9 marca przeprowadziliśmy w Applicake wspólnie z WebMuses warsztaty pt. “Kobieto! Gdzie jest Twoje Arduino?”. Okazało się, że prowadzenie warsztatów dla nieco bardziej sprecyzowanego odbiorcy działa bardzo dobrze. Przekonać się o tym po raz kolejny mogliśmy prowadząc 23 marca wspólnie z GeeConem warsztaty z robotyki (Arduino, Lego Mindstorms etc.) dla dzieci.

6 kwietnia w GEKu (Google for Entrepreneurs Kraków) odbył się kiermasz druku 3D.

#wiki_fixme Wypełnić listę

  • - kiermasz/warsztaty z druku 3D
  • - warsztaty dla kobiet (Arduino)
  • - GeeCon 4 KIDS
  • - Bash
  • - Code Retreat

8 czerwca 2013 odbyły się długo oczekiwane przez wielu członków HSu warsztaty z robienia na drutach. Pomimo, że niektórzy uczestniczyli w nich od razu po Nnighthacku, zapału nie brakowało. Mamy nadzieję, że uda się zorganizować kolejne edycje.

TODO #wiki_fixme NAPISAĆ O URODZINACH

Last Author
wiktor
Last Edited
Jan 16 2019, 10:24 PM

Event Timeline

jkramarz edited the content of this document. (Show Details)
jkramarz edited the content of this document. (Show Details)