Page MenuHomePhorge

Notka prasowa
Updated 1,494 Days AgoPublic

Przyłbice ochronne dla szpitali od Fundacji Hackerspace Kraków

kontakt: covid@hackerspace-krk.pl

- Fundacja Hackerspace Kraków produkuje przyłbice ochronne
- Przyłbice dostarczane są placówkom medycznym za darmo
- Potrzebne są materiały i środki na opłacenie procesu produkcji nowych
- Czekamy na zgłoszenia zapotrzebowania przez formularz https://covid.hackerspace.pl

Geneza projektu:

W połowie marca członkowie społeczności biorąc pod uwagę nasze wcześniejsze doświadczenia z działaniem kryzysowym (na przykład podczas Światowych Dni Młodzieży) zaczęli zauważać, że zaangażowanie Fundacji w jakiekolwiek działanie pomocowe może być potrzebne.

Na organizowanym przez stowarzyszenie Robisz.to makerthonie "Makerzy i Lekarze razem przeciwko Covid19" dyskutowaliśmy o aktualnych pomysłach na to, jak organizacje makerskie takie jak nasza mogą pomóc tworząc środki ochrony osobistej. Tam też zapoznaliśmy się z projektem zaprzyjaźnionego Stowarzyszenia Warszawski Hackerspace, który już dysponował jakimiś danymi odnośnie zapotrzebowania, zorganizował sprzęt i rozpoczynał produkcję.

Technologia:

Obserwowaliśmy od jakiegoś czasu działania okolicznych organizacji i powstających wówczas grup zorientowanych m.in wokół tematu druku 3D, lecz uznaliśmy, że przy tak niskiej liczbie drukarek będących w dyspozycji Fundacji, druk plastikowych elementów przyłbic będzie niewystarczająco efektywny, postawiliśmy więc na projekt przyłbic wykrawanych z arkuszy plastiku opracowany przez Stowarzyszenie Warszawski Hackerspace na podstawie projektu członków Centrum Kulturalnego tuBAZA w Gdyni.

Zorganizowaliśmy więc źródło plastiku, a także chętne do pomocy firmy poligraficzne, które zdecydowały się zająć obróbką materiału i produkcją półfabrykatów.

Produkcja:

Przyłbice produkowane są przez wolontariuszy, produkcję finansujemy z darowizn oraz prywatnych zbiórek. Na dzień 23.04.2020 wyprodukowaliśmy około 7500 zestawów, z czego ponad 5500 zostało już dostarczone już do szpitali. Zgłoszenia wciaż spływają. Nie prowadzimy sprzedaży, cała produkcja jest przekazywana potrzebującym placówkom ochrony zdrowia za darmo.

Problemy i potrzeby:

Żeby produkcja nie stanęła potrzebujemy materiałów – do produkcji wykorzystywana jest folia PET lub PETG (0.5mm-0.6mm, szerokość wielokrotności 30cm). Niestety ludzie wykupują zapasy folii z rynku i blokują takie inicjatywy jak nasza, które chcą wspierać placówki medyczne za darmo.

Najchętniej przyjmiemy samą folię, a także środki na opłacenie podwykonawców, którzy tą folię obrabiają. Środki zbieramy na Facebooku i przez darowizny celowe na rzecz Fundacji - więcej informacji na stronie http://hskrk.pl/covid.

Zgłoszenia zapotrzebowania na przyłbice zbieramy przez formularz skierowany do pracowników ochrony zdrowia znajdujący się pod adresem https://covid.hackerspace.pl

Na stronie internetowej (https://wiki.hackerspace.pl/projects:covid-19) Stowarzyszenie Warszawski Hackerspace udostępnia model przyłbicy z instrukcjami do własnoręcznej produkcji gdyby ktoś jeszcze miał zasoby.

Last Author
wiktor
Last Edited
Apr 23 2020, 9:42 PM