Lemur
Lemur
Koordynator | @pidpawel |
Status | Zakończony. Używany do innych projektów |
"Klaster" "obliczeniowy" z Independent State of Kanciapa. Moc 10 wątków i 1.5GB RAMu w jednym pięknym festiwalu sklejki wyglądającym jak regał.
Obecnie lemura mizia @q3k, który wgrał na niego Gentoo, bo mógł.
Na lemurze pojawił się również @pidpawel LANChooser.
Architektura
Overview
Lemur składa się z jednej jendostki zarządzającej (master) i około dziesięciu jednostek podrzędnych (node). master to komputer z Pentium IV, dwoma interfejsami "Fast"Ethernet i 512MB RAM. node'y mają po jednym rdzeniu klasy Pentium III i po 128-256MB RAM.
Po uruchmieniu się, master wystawia po interfejsie lokalnym (server0) do switcha w szafie środowisko PXE (DHCPd + atftp) z pxelinux. Domyślnie z niego uruchamia się system operacyjny node'a. node montuje po NFS root mastera w trybie read-only, overlayuje na nim parę tmpfsów żeby całość nie wybuchła przy dalszym bootowaniu, i uruchamia dalej system.
boot & init
Procedura uruchamiania mastera i node'ów jest bardzo podobno - obydwa się uruchamiają z Gentoowskiego OpenRC, i w zalezności od linii poleceń kernela (parametr terminalserver albo node) uruchamiają po runlevelu default runelvel terminalserver albo node. Dodatkowo w runlevelu boot (przed runlevelem default) znajduje się skrypt localtmpfs który montuje tmpfsy mastera i node'ów (też w zależności od cmdline kernela).
Prezencja maszyn
Wszystkie maszyny w klastrze uruchamiają dodatkowo skrypt w /etc/local.d/ któryu ogłasza och obecność w klastrze w LANie szafy. Rozgłaszanie odbywa się przez Avahi/mDNSResponder jako usługa _clutster-node._udp. W /usr/local/bin znajdują się przykładowe skrypty listujące nodey.
Rozpraszanie zdań
TODO: zrobić logowanie do maszyn po SSH po kluczu/kerberosie.
- Last Author
- wiktor
- Last Edited
- Feb 24 2024, 12:07 PM