Page MenuHomePhabricator

Lemur
Updated 1,726 Days AgoPublic

Lemur

^ Koordynator | :ludzie:pidpawel:start |
^ Status | Zakończony. Używany do innych projektów |

"Klaster" "obliczeniowy" z Independent State of Kanciapa. Moc 10 wątków i 1.5GB RAMu w jednym pięknym festiwalu sklejki wyglądającym jak regał.

Obecnie lemura mizia q3k, który wgrał na niego Gentoo, bo mógł.

Na lemurze pojawił się również pidpawelowy LANChooser.

{{https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/1040442_431831626923803_2027512807_o.jpg|}}

Architektura
Overview

Lemur składa się z jednej jendostki zarządzającej (master) i około dziesięciu jednostek podrzędnych (node). master to komputer z Pentium IV, dwoma interfejsami "Fast"Ethernet i 512MB RAM. node'y mają po jednym rdzeniu klasy Pentium III i po 128-256MB RAM.

Po uruchmieniu się, master wystawia po interfejsie lokalnym (server0) do switcha w szafie środowisko PXE (DHCPd + atftp) z pxelinux. Domyślnie z niego uruchamia się system operacyjny node'a. node montuje po NFS root mastera w trybie read-only, overlayuje na nim parę tmpfsów żeby całość nie wybuchła przy dalszym bootowaniu, i uruchamia dalej system.

boot & init

Procedura uruchamiania mastera i node'ów jest bardzo podobno - obydwa się uruchamiają z Gentoowskiego OpenRC, i w zalezności od linii poleceń kernela (parametr terminalserver albo node) uruchamiają po runlevelu default runelvel terminalserver albo node. Dodatkowo w runlevelu boot (przed runlevelem default) znajduje się skrypt localtmpfs który montuje tmpfsy mastera i node'ów (też w zależności od cmdline kernela).

Prezencja maszyn

Wszystkie maszyny w klastrze uruchamiają dodatkowo skrypt w /etc/local.d/ któryu ogłasza och obecność w klastrze w LANie szafy. Rozgłaszanie odbywa się przez Avahi/mDNSResponder jako usługa _clutster-node._udp. W /usr/local/bin znajdują się przykładowe skrypty listujące nodey.

Rozpraszanie zdań

TODO: zrobić logowanie do maszyn po SSH po kluczu/kerberosie.

Last Author
jkramarz
Last Edited
Jan 11 2019, 12:07 PM

Event Timeline

jkramarz edited the content of this document. (Show Details)