Page MenuHomePhorge

Precision Booster
Updated 144 Days AgoPublic

Precision Booster
Pomysłodawcagh05t
Koordynatorgh05t
StatusOtwarty
Opis

Projekt ma na celu zaprojektowanie i wykonanie mechanicznej lub elektronicznej wersji ramienia, które powiększa precyzję dłoni.

Wyobraźmy sobie chęć wykonania bardzo precyzyjnej pracy, np polutowanie robota femtosumo (1x1x1cm).

Do uchwytu roboczego manipulatora montujemy kolbę lutowniczą. Do manipulatora wkładamy okrągły drążek imitujący rączkę lutownicy. W przypadku wersji elektronicznej możemy również programować "zoom", lub przełożenie mechaniczne maszyny. Maszyna odczytuje ruch dłoni (trzymającej np atrapę kolby) i zamienia ją na ruch narzędzia ale o przebiegu zmniejszonym załóżmy dziesięciokrotnie . Czyli 1 centymetr ruchu dłoni przekłada się na 1 milimetr ruchu narzędzia.

Wersja mechaniczna mogłaby działać na zasadzie pantografu (wbrew pozorom taki mechaniczny układ również umożliwia skokową zmianę przełożenia).Wyzwaniem jest wykonanie mechanizmu który zamieni ruch w prawo na ruch narzędzia w prawo, a ruch w górę na ruch narzędzia w górę itp . W przypadku klasycznego pantografu dochodzi do efektu podobnego do soczewki - czyli ruch jest odbity o 180 stopni względem osi obrotu.

W.w. narzędzie umożliwiałoby bardzo precyzyjne ustawianie np układów do lutowania BGA, układaniu elementów SMD , lutowanie, precyzyjne cięcie i wiercenie itp. Nic tak nie drażni jak drgnięcie dłoni które niweczy mozolne ustawianie układu BGA o rastrze kulek np 0.2mm...

Last Author
wiktor
Last Edited
Feb 23 2024, 11:07 AM

Event Timeline

jkramarz edited the content of this document. (Show Details)
wiktor added a project: Restricted Project.