Page MenuHomePhabricator

Cyjanotypia
Updated 268 Days AgoPublic

BHP:
Proces nie jest niebezpieczny, ale należny uważać na to, żeby nie wpatrywać się w światło UV, zachlapać ubrań odczynnikami (barwią!), czy po ciemku się na czymś nie potknąć.

PROCES:

Do całości potrzebne są dwa roztwory (są gotowe w HS-ie):

 1. Żelazicyjanek potasu 32g/200ml
 2. Cytrynian amonu żelaza 40g/200ml

Roztwory należy przechowywać w ciemności. Ich miejsce jest w szafce z chemią w Hardroomie.

 1. Cały proces powinien być przeprowadzony w półmroku. Potrzebujemy tyle światła, żeby spokojnie widzieć co robimy, a jednocześnie nie za jasno, żeby nie naświetlić roztworu.
 2. Przed użyciem, mieszamy niewielkie ilości obu roztworów w stosunku 1:1. W sumie ~5 cm³ spokojnie wystarcza na pokrycie jednej strony płóciennej torby lub kartki papieru akwarelowego formatu A4.
 3. Wymieszane roztwory za pomocą pędzla nanosimy CIENKĄ warstwą na materiał. Jeśli warstwa będzie zbyt gruba to naświetlony roztwór nam spłynie podczas wywoływania.
 4. Następnie materiał nadal po ciemku suszymy.
 5. Po wysuszeniu należy na światłoczułym już materiale położyć to, co chcemy odbić. Czy to będą przedmioty, czy np wydrukowane na folii zdjęcie w negatywie - obojętne.
 6. Po ułożeniu kompozycji należy całość oświetlić lampą UV. Czas naświetlania należny dobrać eksperymentalnie, punktem wyjścia dającym dobre efekty jest w przypadku naszej 50 W lampy około 10 minut naświetlania z odległości 30 cm. Przedmioty, które mają tendencje do odstawania można przyłożyć kawałkiem szyby. Należy wtedy wydłużyć czas naświetlania o około 2-3 minuty
 7. Mniejsze rzeczy można naświetlać z mniejszej odległości, większe z większej, żeby zachować w miarę równomierne oświetlenie.
 8. Po wyznaczonym czasie wyłączamy lampę UV a sam materiał płuczemy w zwykłej wodzie, do której można dodać nieco kwasku cytrynowego celem zwiększenia rozpiętości tonalnej odbitki. Płukać należy do czasu aż cały roztwór z nienaświetlonych obszarów zostanie wypłukany, co można poznać po czystej wodzie podczas płukania. Płukać można w wolnej samli lub pod bieżącą wodą.
 9. Na koniec można naświetlony materiał potraktować bardzo delikatnym roztworem (~łyżka na 1l) wody utlenionej, co pozwala uzyskać intensywniejszą barwę granatową oraz zwiększone kontrasty oraz finalnie wysuszyć.

UWAGA! Niektóre białe koszulki mają tendencję do reakcji z chemikaliami - wzory robią się brunatne. Koszulki Fruit Of The Loom są ok.

Last Author
canis_lupus
Last Edited
Dec 29 2022, 11:13 PM