HomePhabricator
Budowanie Hackerspace – Wzorce

Post przerzucany jest z mojego prywatnego, nieżyjącego już bloga - źródło z którego to targam to backup z wayback machine

Na świecie znajduje się około 1600 hakerspejsów, z czego około 1100 działających (mapa powyżej). Ich członkowie często podróżują i odwiedzają inne hakerspejsy. Jednym z tematów często poruszanych w rozmowach między nimi jest to, jak niektóre problemy, na które można napotkać przy tworzeniu spejsu zostały rozwiązane. Ich powtarzalność skłoniła hakerów do zebrania ich i przedstawienia w postaci wzorców.

Pod koniec roku 2007 dwóch hakerów z Niemieckich CCC – Jens Ohlig i Lars Weiler przedstawiło na konferencji 24C3 prezentację zatytułowaną “Building a Hacker Space”. Zawierała ona zbiór “design patterns” – wzorców podzielonych na pięć kategorii – utrzymania hakerspejsu, niezależności, systematyczności, rozwiązywania konfliktów i kreatywnego chaosu

Postanowiłem je przetłumaczyć i po kilku dniach tłumaczenie skończyłem, choć pod koniec tłumaczenia spostrzegłem, że w internecie znajduje się już polska wersja. Jak widać nie zniechęciłem się, w niniejszym poście spróbuję pod jego koniec do niektórych z nich się odnieść w kontekście Hackerspace Kraków w którym działam już od ponad roku, nieco je uzupełniając. Mam nadzieję, że tłumaczenie przyda się polskim hakerspejsom – tym już działającym, tym dopiero się budującym i tym, które jeszcze nie wiedzą że powstaną :). Za pomoc w korekcie tłumaczenia dziękuję @canis_lupus


Wzorce Utrzymania Hackerspace.

Infrastruktura.

ProblemCo było pierwsze – jajko czy kura? Nad czym należy się skupić najpierw, na budowie infrastruktury w hakerspejsie, czy nad tworzeniem projektów?
ImplementacjaUzależnijcie wszystko od infrastruktury. Jest ważniejsza. Rzeczy takie jak: wyposażenie pokoi, serwery, sieć czy zasilanie należy zapewnić na samym początku, ponieważ to, czy ktoś w ogóle wpadnie na pomysł projektu lub zdecyduje czy realizować go w hakerspejsie zależy między innymi od tego, czy będzie miał w nim potrzebne wyposażenie i warunki. Z dobrą infrastrukturą przyjdą pomysły, o których nawet byście wcześniej nie pomyśleli.

Grace Hopper, czyli nie wahaj się

ProblemW ogóle czy to właściwy czas, żeby zakładać hakerspejs? Nie powinniśmy poczekać? Czy rzeczywiście pomyśleliśmy o wszystkich ewentualnych problemach?…
ImplementacjaOczywiście, że to właściwy czas. “Łatwiej jest po fakcie błagać o wybaczenie niż przed faktem dostać na coś pozwolenie.” 3. Najważniejszą rzeczą jest zacząć. Wiele problemów, o których myśleliście przed założeniem hakerspejsu znikną w momencie jego założenia. Nie wahajcie się.
Wspomniana Grace Hopper, kontradmirał marynarki amerykańskiej, jedna z pierwszych programistów komputerowych, napisała pierwszy kompilator dla języka komputerowego.

Komunikowanie się społeczności.

ProblemJak hakerzy powinni się ze sobą komunikować, jak utrzymać łączność ze społecznością?
ImplementacjaJesteście hakerami, powinniście wiedzieć co robić :). Potrzebujecie miejsca gdzie będzie można dyskutować, miejsca na dokumentacje i dane i kanału komunikacji przeprowadzanej w czasie rzeczywistym – powszechnie stosowaną trójcą jest lista dyskusyjna, wiki i IRC.
Uwaga własnaPhabricator, czyli narzędzie, które właśnie czytasz wygląda na dość dobre narzędzie, które zawiera jednocześnie wiki i system do zarządzania projektami i taskami. Rozważ, czy nie zacząć z niego korzystać w swoim spejsie ;) Ponadto - nie bójcie się "wychodzić do ludzi" z sposobami komunikacji - część makerów może odpychać IRC i to, jaki nakład pracy jest wymagany do tego, by z niego bezboleśnie korzystać i nie być do tyłu

Masa krytyczna

ProblemChcesz sam/a założyć hakerspejs w swoim mieście. Nie udaje ci się. Umierasz
ImplementacjaReguła kciuka brzmi: 2 + 2. Potrzebujesz drugiego hakera aby zacząć przekuwać pomysł w coś realnego. Potrzebujesz jeszcze dwóch, żeby rozpocząć prace nad tworzeniem spejsu. Nie zaczynaj, zanim Twój zespół nie będzie składał się z przynajmniej czterech osób, w czwórkę prościej zacząć rekrutować kolejne osoby. Twoim celem na start jest 10 hakerów. Do dzieła.

Silna osobowość

ProblemNic w hakerspejsie nie zostaje zrealizowane. Wszyscy chcecie żeby hakerspejs dobrze działał, ale wszystkim zbyt trudno ruszyć tyłek i zrobić coś porządnie.
ImplementacjaPotrzebujecie w grupie pierwszych hakerów osoby z silną osobowością i z doświadczeniem w zarządzaniu ludźmi i budowaniu struktur. Szukaj osób które mają autorytet wśród innych oraz zostaną wysłuchani a nie tylko się na autorytet powołują (i nic z tego nie wychodzi).

Miłosierny Haker

ProblemW Twoim hakerspejsie każdego miesiąca panuje niepokój w związku z tym, czy uzbierana ze składek kwota starczy na opłacenie lokalu, a członkowie zaczynają postrzegać hakerspejs bardziej jako coworking space w którym płacą za możliwość korzystania z narzędzi niż jako hakerspejs, inicjatywę pozwalającą społeczności lokalnej tworzyć i uczyć się.
ImplementacjaNie proponujcie miesięcznych składek dopóki nie zgromadzicie wystarczającej liczby osób, które albo zapłacą albo zagwarantują, że opłacą składki na rok naprzód. Jeśli zagwarantują, zadbajcie o automatyzację ich wpłat aby zminimalizować presję i ewentualny stres spowodowany zwykłym zapominalstwem, które może spowodować niemiłe konsekwencje. Daj im do zrozumienia, że to ONI powodują, że Twój hakerspejs istnieje przez ich szczodre darowizny czasu i pieniędzy. To może również pomóc hakerspejsowi w uzyskaniu statusu non-profit.
Implementacja c.d.Gdy wydatki zostaną pokryte niech Miłosierni Hakerzy zadecydują jakie inne opcje składek zostaną zaoferowane członkom hakerspejsu. Nawet DARMOWE członkostwo będzie wówczas dobrym pomysłem. Dajcie członkom możliwość zostania Miłosiernym Hakerem nawet, jeśli ilość już zadeklarowanych składek lub darowizn będzie wystarczająca do bezproblemowego działania hakerspejsu. Podkreślcie ich rolę w funkcjonowaniu hakerspejsu poprzez dodatkowe przywileje takie jak możliwość głosowania w sprawach organizacyjnych czy też możliwość uczestniczenia w spotkaniach ze sponsorami.
Written by wiktor on Jul 16 2019, 3:33 PM.
Leniwa kluska
Projects
None
Subscribers
None

Event Timeline