HomePhorge
Hackathon openHAB

Projekt openHAB (open Home Automation Bus) dostarcza uniwersalną platformę do integracji automatyki domu, działającą w oparciu o Javowy framework OSGi. Stanowi warstwę abstrakcji, wprowadzającą wspólny i niezależny od leżącego pod nim sprzętu język, pozwalając na przetwarzanie zdarzeń zachodzących w Twoim domu i podejmowanie odpowiednich, związanych z nimi akcji.

Wszystkim zainteresowanym gorąco przypominamy o planowanym na tę sobotę (14-09-2013, g. 10.00-16.00) hackathonie/warsztatach openHAB. Całe wydarzenie ma na celu zwiększenie ilości sterowanych zdalnie elementów w naszym Hackerspace oraz stopnia jego automatyzacji przy jednoczesnym minimalnym nakładzie środków.

Na tą chwilę planujemy 3 „tory”, w każdym uwzględniając sobotnio-wakacyjne rozleniwienie.
Dokładna forma wydarzenia będzie zależeć od frekwencji i stopnia zaawansowania uczestników – w założeniu, każdy znajdzie coś dla siebie. Zapraszamy również całkiem zielonych, bez obaw, zaopiekujemy się wami :)

openHAB

17140428_pmcg.jpg (171×330 px, 14 KB)

Grupa osób z choć bazową znajomością języka Java będzie miała za zadanie modyfikację i dostosowanie modułu HttpBinding do naszych potrzeb. Moduł ten pozwoli na zmniejszenie wymagań sprzętowych po stronie Arduino oraz pobieranie/wysyłanie wielu wydarzeń w jednym zapytaniu. Pozostały czas poświęcimy na eksperymenty z DSL tego projektu, w ramach pretekstu do zgaszenia z dziką radością pozostałym uczestnikom światła w czasie pracy.

Arduino WebServer

ArduinoEthernetShieldV3.jpg (443×570 px, 239 KB)

Osób z podstawową znajomością programowania w języku innym niż Java zaprosimy do przygotowania programu na Arduino Ethernet wiążącego podłączone przez rejestry 74HC165 i 74HC595 czujniki i moduły wykonawcze z ustaloną z pierwszą grupą API dostępnym przez protokół HTTP. Postaramy się możliwie dużo informacji udostępnić również do projektu SpaceAPI (projekt ujednoliconego API dla wszystkich hackerspace’ów świata, więcej o nim tutaj), z pominięciem serwera openHAB.

Przygotowanie PCB oraz lutowanie

1012510_466632443443721_778807037_n.jpg (960×960 px, 106 KB)

Niechętnym do sobotniego programowania zaproponujemy szybką zabawę z elektroniką. W programie zlutowanie i przetestowanie modułów przekaźnikowych i czujników PIR dla drugiej grupy. Nadmiary soboty poświęcimy na wykonanie chałupniczymi metodami płytek drukowanych, w tym shieldu Arduino. Kontakt z wysoką temperaturą, substancjami żrącymi i drażniącymi gratis.

Written by wiktor on Jan 20 2019, 1:52 AM.
Leniwa kluska
Projects
  • Restricted Project
Subscribers
None

Event Timeline